כל מה שמעניין
AI

מדענים מתקרבים ליצירת מוח מלאכותי

מוליכים חדשים יכולו בקרוב לאפשר למחשבים יכולת הסקת מסקנות דומה למסקת המסקנות שמתרחשות במוח האנושי, ולבסוף להפוך למוח מתפקד מלאכותי. בעתיד טכנולוגיה חדישה זאת תוכל להתממש לתוך אינטליגציה מלאכותית ולחיי היום יום שלנו, מתחבורה ועד רפואה.החוקרים מסבירים שבדומה למוח האנושי, המוליכים "לומדים" על-ידי עיבוד המידע החשמלי שהם מקבלים, ומחזירים את ה'אותות הנכונים'. תהליך זה קורה גם במוח האנושי בתוך הסינפטות, אשר ממאפשרות לניורונים לתקשר אחד עם השני.

הסינפטות המלאכותיות אלו אשר מתוארות במסמך הזה, גודלם כ 10 מיקרומטר, והן עוצבו בצורה שבה יוכלו ללמוד מהחוויות והניסיון שלהן ואפילו מהסביבה המקיפה אותן. כמו שכבר נפוץ בתחום של האינטלגנציה המלאכותית, גם כאן מוליכים אלו מתפקדים אפילו יותר טוב מאלו שלנו הביולוגים, הם צורכים פחות אנרגיה, מאשר המוח שלנו, ואף יורים ניורונים באופן הרבה יותר מהיר מאשר אלו האנושיים שלנו, בערך פי ביליון יותר מהר, וזהו פרט חשוב מאוד מפני שככל שהמהירות יותר גדולה ככה הקשרים הניורולוגים בין הסינפטות נוצרים בצורה מהירה יותר,.

מוליכים אלו מקדמים את השאיפה הטכנולוגית ליצירת "מחשבים מבוססי ניורונים" אשר הן חיוניים על מנת לאפשר לאינטליגנציה מלאכותית לקבל יכולת הסקת מסקנות ותפיסת תמונה כללית רחבה, מה שיוכל להועיל לתעשיית הרכבים ללא-נהג ואף גילוי מוקדם של סרטן. בבית-החולים ע"ש "ג'ון-רדקליף" באוקספורד שבבריטניה, דוקטורים כבר בודקים בהצלחה "מוח-מלאכותי" אשר עוזר להם לגלות מחלות לב מסכנות-חיים, והתחזיות שאף אינטליגנציה מלאכותית זאת תוכל לגלות כ- 4,000 מקרי סרטן-ריאות בשנה, מהר יותר מאשר הרופאים האנושיים.

למרות שאינטליגנציה מלאכותית יכולה לשנות את פני הרפואה, המחשבים הקונבנציואליים עדיין מתקשים על משימות כמו זיהוי הקונספט, זאת מפני שהזיכרות במחשבים אלו אינם נשמרים כמו שהם נשמרים במוח האנושי, המוח האנושי מעבד מידע ומייצר זכרונות בסינפטות באותו הזמן, בעוד שבמחשבים תהליך זה מתבצע בשני פעולות נפרדות. אך כעת, המוליכים (הסינפטות) המלאכותיות החדשות, פונות לבעיה זו ומאפשרות למחשבים לחקות את המוח האנושי. למרות שהנושא עדיין בבדיקה, חוקרים משוכנעים שיום אחד הם "יתניעו" דור חדש של מוחות-מלאכותיים המסוגלים לשפר את היכולות של מערכות האינטליגנציה- המלאכותית שלנו.

סרטון על המערכת הניורולוגית במוח האנושי:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מעבר לסרגל הכלים